TR icon EN icon   facebook icon twitter icon instagram icon bize ulaşın bize ulaşın
Wilo Logo AnasayfaSeçici KurulÖdüllerSonuçlarİletişim
Seçici Kurul Üyesi
 
Cemil Ağacıkoğlu

Fotoğraf sanatçısı Cemil Ağacıkoğlu, 1959 yılında İstanbul’da doğdu. Fotoğraf alanında önemli bir kariyere sahip olan Ağacıkoğlu, 1993 yılında “Hasırın Öyküsü”, 1995 yılında “Selene”, 1997 yılında “Bir Günde”, 1999 yılında “Hüznün Grenleri”, “Propaganda Filmi” ve “Jerusalem”, 2000 yılında “Aralık - Passage a Way”, 2007 yılında “Kapadokya”, 2008 yılında “Biz” adlı sergilerini açtı. “Hasırın Öyküsü”, “Bir Günde”, “Hüznün Grenleri”, “Jerusalem” ve “Aralık - Passage a Way” adlı çalışmaları albüm olarak yayımlandı.

Fotoğrafları ile yurtdışında birçok sergiye katılan Cemil Ağacıkoğlu’na, 1995 yılında Uluslararası Fotoğraf Federasyonu (FIAP) tarafından Artiste Fiap (AFIAP) unvanı verildi. 1996 yılında 12. Pakistan Uluslararası Salon of Photography’de “altın madalya”, 1998’de Hong Kong Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nda “dünya üçüncülüğü”, Photographic Art Federasyonu Yarışması’nda “altın madalya”, 1999 yılında Altın Koza Film Festivali’nin fotoğraf yarışmasında “büyük ödül” aldı. Aynı yıl Mehmet Bayhan’ın küratörlüğünde İsviçre’de yapılan Dünya Siyah-Beyaz Bianeli’nde aldığı “altın madalya” ile Türkiye ilk kez takım olarak “birincilik ödülünü” kazanmış oldu. Ağacıkoğlu sonraki dönemde, Pakistan Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nda “altın madalya”, Avusturya Super Circuit Yarışması’nda “onur ödülü” aldı. Uluslararası Fotoğraf Federasyonu (FIAP) tarafından Excellence Fiap (EFIAP) unvanına layık görüldü. 2000 yılında FIAP İtalya S/B Fotoğraf Bienali’nde “dünya üçüncülüğü” kazandı. 2002’de “Kral TV En İyi Klip Yönetmeni” ödülünü, Uluslararası Balkan Fotoğraf Yarışması’nda “İkincilik ödülünü”, 2003 yılında ise FIAP 23. Uluslararası Trofeo Gipuzkao’da “ikincilik ödüllerini” aldı.

Dört yıl süreyle Cemil Ağacıkoğlu Atölyesi adı altında S/B fotoğraf eğitimi verdi. Türkiye’de ilk kez moda sektöründe tasarım ve fotoğrafı aynı yerde buluşturan 18 Design’i kurdu. Aynı yıllarda Türkiye’deki ünlü müzik gruplarına klipler çekti ve albüm tasarımlarını yaptı. İlk kısa filmi olan “I am Ivan”ı 2005 yılında çekti. 2006 yılında “İp”, 2007 yılında “It Was White” ve 2008 yılında “Polis” adlı kısa filmler çekerek, bu alanda da üretmeye devam etti. İlk uzun metrajı olan “Eylül”ü 2010 yılında, “Özür Dilerim” adlı filmini ise 2012 yılında çekti.

 
             
            web tasarım: easyasnet