TR icon EN icon   facebook icon twitter icon instagram icon bize ulaşın bize ulaşın
Wilo Logo AnasayfaSeçici KurulÖdüllerSonuçlarİletişim
Seçici Kurul Üyesi
 
İzzet Keribar

Fotoğraf sanatçısı İzzet Keribar, 1936 yılında İstanbul'da doğdu. Genç yaşından itibaren fotoğrafa karşı ilgi duyan Keribar, 1957’de askerliğini yapmak üzere gittiği Kore'de devamlı fotoğraf çekerek, tekniğini ve deneyimini geliştirdi.

İzzet Keribar, büyük bir aradan sonra 1980 yılında fotoğrafa tekrar yöneldi. Kariyeri başarılarla dolu olan sanatçı, 1980’den bu yana yurtiçinde ve yurtdışında fotoğraf amaçlı geziler düzenliyor ve yoğun olarak fotoğraf üretmeye devam ediyor. Keribar’ın sahibi olduğu Türkiye ve dünya fotoğrafları arşivi, ülkemizin en önemli arşivleri arasında yer alıyor.

“İFSAK Onur Üyesi” unvanını taşıyan İzzet Keribar, Uluslararası Fotoğraf Federasyonu tarafından 1985 yılında A. Fiap (Sanatçı), 1988 yılında da E. Fiap (Ekselans) unvanları ile onurlandırıldı. 1982 yılından beri, yurtiçinde ve yurtdışında çok sayıda kişisel fotoğraf sergisi ve dia gösterisi gerçekleştiren Keribar, İFSAK'ta fotoğraf kurslarında hocalık yapmakla birlikte, Türkiye'de düzenlenen fotoğraf yarışmalarının jürilerinde sık sık yer alıyor.

İzzet Keribar, 1991 yılında Fransa Kültür Bakanlığı tarafından Fransız Kültür Merkezi'ndeki etkinlikleri nedeniyle "Akademik Başarılar Şövalyelik" unvanına layık görüldü. Aynı yıl National Geographic Traveler (USA) dergisinin Uluslararası Fotoğraf Yarışması'nda 16.000 fotoğraf arasından “ikincilik ödülüne” ulaştı. 1992 yılında İsrail'de yayınlanan Jerusalem Post gazetesinin "Kudüs" konulu fotoğraf yarışmasında ise 6.300 katılım arasından “birinciliği” kazandı.

İzzet Keribar, 1993 yılında Ballantine Whisky'lerinin organize ettiği Uluslararası Fotoğraf Yarışması'nda 13.000 katılım arasından, “ikincilik”, “üçüncülük” ve bir de “mansiyon” olmak üzere 3 ödüle birden layık görüldü. 1997 yılında ise Fujifilm'in düzenlediği Avrupa Basın Fotoğrafları yarışmasında, “Avrupa Birinciliği” kazandı. 2000 yılında bir kez daha National Geographic Traveler dergisinin yarışmasında "Üstün Başarı" ödülü kazandı. 2001’de Fuji Avrupa Basın Ödülleri yarışmasının "Millenium" temalı branşında “birincilik ödülünün” sahibi oldu. 10 yıl boyunca çektiği fotoğraflardan oluşan "Terra Magica" adlı albümü ise 1999 yılında yayınlandı.

İzzet Keribar’ın, 8 yıldır Türkiye'nin en önemli seyahat dergisi olan Atlas'ın yanı sıra, Skylife’ta ve daha birçok dergide yazı ve fotoğrafları yayınlanıyor.

 
             
            web tasarım: easyasnet